اطلاعات قالیبافی

اطلاعاتی جامع درباره نخ مرینوس merino

merino

در این نوشته قالی مارکت از سری نوشته های اطلاعات قالیبافی، به نخ مرینوس (merino) در قالیبافی پرداخته می شود. این نوشته به تدریج کامل می شود و به سوالات نیز پاسخ داده می شود.

در صورتی که با صنعت قالی‌بافی آشنایی داشته باشید، اطلاع داریم که نخ‌های مختلفی با کیفیت‌های متنوع، در قالی بافی برای بافت فرش‌ها و قالی‌ها استفاده می‌شود. این تنها مختص به فرش‌های دست‌بافت و سنتی نیست و در فرش‌های ماشینی نیز این چنین است.

درواقع نخ‌های مختلفی وجود دارد که به عنوان الیاف طبیعی یا مصنوعی شناخته می‌شوند. الیافی که منبع کشف و تولید آن‌ها در طبیعت وجود دارد، الیاف طبیعی هستند. الیاف گیاهی و الیاف حیوانی از مهم‌ترین انواع این الیاف به شمار می‌آیند. در میان نخ‌های طبیعی، نخ مرینوس یکی از بهترین و درجه یک‌ترین الیافی است که در بافت قالی های دست‌بافت، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این نوشته از قالی مارکت، به معرفی نخ مرینوس (Merino) خواهیم پرداخت.

نخ مرینوس چیست؟

پشم مرینو یا مرینوس از جمله الیاف حیوانی طبیعی است که از پشم گوسفندی تولید می‌شود. مرینوس به‌خاطر پرزهای بسیار نرم و خصوصیات برجسته‌ای که دارد، به یکی از بهترین و گران‌ترین نخ‌های مورد استفاده در فرش تبدیل شده است. نژاد این گوسفند ابتدا از کشور اسپانیا سرچشمه گرفت و پس از آن، در دوران قرون وسطی؛ صدور آن به سرعت و در تمام نقاط جهان گسترده شد.

merino-1پشم گوسفند مرینوس نسبتا کوتاه است. این پشم با طول حدود ۲۵ تا ۱۲۵ میلی‌متر و قطر حدود ۱۶ تا ۲۴ میکرون وجود دارد. استحکام، ظرافت و الاستیسیته‌ی این الیاف، آن را با وجود قیمت نسبتا بالایی که دارد به یکی از نخ‌های پرطرفدار تبدیل کرده است. علاوه‌بر خصوصیاتی که گفته شد کیفیت ریسندگی و حرارت‌بخشی بالای این نخ هم باعث شده تا محبوبیت گسترده‌ی خود را همچنان در صنعت بافندگی حفظ کند و به عنوان نخی درجه یک شناخته شود.

مرینوس در بهترین نوع پوشاک پشمی نیز علاوه بر قالی استفاده می‌شود. انواع گوناگونی از گوسفندان مرینوس که پشم‌شان در صنعت فرش جایگاه خاص خود را دارند به شرح زیر است:

  • مرینو اوهایو
  • سلیسیان اطریشی
  • رامبیولت فرانسوی

در صنعت بافندگی مرینوس به عنوان یک عایق آب و رطوبت شناخته شده است. هسته‌ی داخلی الیاف پشم مرینوس تا زمانی که اشباع نشود، به‌راحتی قادر به جذب حداکثر ۶۰درصد از رطوبت است. از طرفی هم، هسته پشم مرینو می‌تواند آب را جذب کند و لایه بیرونی آن دارای خاصیت قوی دفع آب است. این لایه با شستشو ی زیاد از بین نمی‌رود و خراب نمی‌شود.

بهترین لباس‌ها و محصولات فرشی با بالاترین درجه ضخامت پشم مرینوس ساخته می‌شود. عمده پشم‌های مرینوس قطری کمتر از ۲۴ میکرون دارد. الیافی که ضخامت آن‌ها بین ۵٫۱۱ تا ۲۴ میکرون است, کاربرد اصلی آن‌ها در لباس و پوشاک به چشم می‌خورد و دیگر ضخامت‌ها برای منسوجات دیگری مانند پتو، عایق و مبلمان استفاده می‌شود. هرچه تعداد ضخامت الیاف نخ مرینو کمتر یا میکرون‌های آن ریزتر باشد، نرم‌تر و گران‌تر است.

ضخامت‌های مختلف پشم مرینوس:

  • کمتر از ۱۷٫۵ میکرون: بسیار ریز
  • ۶-۱۸٫۵میکرون : ظریف
  • بیشتر از ۱۹٫۵ میکرون: خوب
  • ۶-۲۰٫۵ میکرون : خوب و متوسط
  • ۶-۲۲٫۵ میکرون : متوسط
  • ۶ تا ۲۴ میکرون : قوی

می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد انواع نخ به دست آورید؟ به صفحه اطلاعات مربوط به قالیبافی بروید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .