اطلاعات قالیبافی

معرفی الیاف پنبه cotton

پنبه

در این نوشته قالی مارکت از سری نوشته های اطلاعات قالیبافی، به الیاف پنبه (cotton) در قالیبافی پرداخته می شود. این نوشته به تدریج کامل می شود و به سوالات نیز پاسخ داده می شود.

الیاف پنبه‌ای به طور گسترده در قالیبافی به کار می روند به طوری که تقریبا می‌توان گفت که تار و پود بیشتر فرش های ایرانی از پنبه است.الیاف پنبه

یکی از امتیازات الیاف پنبه نسبت به انواع پشمی این است که به علت این که آفات بید به خوردن پنبه علاقه ای ندارد فرش هایی که تار و پود آنها از پنبه می باشد در صورتی که در معرض بید خوردگی قرار گیرند تنها پرز و یا گوشت آنها از بین می‌رود و سوراخ و یا حفره ای در آنها ایجاد نمی شود در نتیجه به آسانی می‌توان طبقه های جدید از پرز را از طریق گره زدن بر روی شبکه های تار و پود فرش که سالم باقی مانده است به وجود آورد.

از ویژگی‌های مهم الیاف پنبه، استحکام آن است، الیاف پنبه به دلیل خاصیت کششی کمتری که در مقایسه با الیاف پشمی دارند برای تار و پود قالی مناسب تر هستند.

پنبه ایران

طول و قطر الیاف پنبه با توجه به نوع و شرایط اقلیمی کشت آن متفاوت است و هر چه طول بیشتر و قطر نازک تری داشته باشند مرغوب ترند. پنبه ایران به خصوصیات ویژه ای که دارد برخلاف عدم قابلیت بسیار مناسب است برخلاف آن که برای بافت پارچه های ظریف مناسب نیست.

باغ پنبه

استفاده الیاف پنبه

از الیاف پنبه ای نمی توان برای پود قالی استفاده کرد در موارد بسیار نادری دیده شده که پنبه را براق و ابریشم نما کرده و فرشهای ابریشمی تقلبی از آن بافته اند گاهی برای پود گذاری به جای پنبه از الیاف ویسکوز نیز استفاده می شود برای تشخیص پنبه ویسکوز بهترین روش این است که دریافت مشکوک را در آب خیس کنند الیاف ویسکوز بعد از این عمل به راحتی پاره می شوند در حالی که پنبه مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .